Loading...
Country:  Hungary
Location:

Budapest, HU

Location details:
Employment type:  Undefined term
Full-time/part-time position:  Full time
Job Code USA/CA:

Engineer

Due to the dynamic development, we are looking for a candidate for the position

Mechanical Engineer

Place of work: Budapest

Your main responsibilities will include:

Mechanical and structural design of lifting-equipment and support structures (in accordance with current legislation, standards)

Advice on mechanical components and operation of equipment

Participation in field surveys if necessary

Participation in compiling offers and budgets

Incorporating environmentally friendly and energy-saving solutions

Collaborate with co-departments on project and product quality and quantity issues

Support for handling complaints

Contact with customers, subcontractors, manufacturers, suppliers

What you will need to establish your success in this job:

Advanced technical degree (mechanical engineer)

3+ years of experience in a similar job

Hungarian language knowledge

Intermediate English language skills

Confident use of MS Office

Category B driving license

It is an advantage if:

You have gained experience in a multinational environment

You are familiar with AutoCAD, Vertex, NX, Axis

You have a strong project approach

You have gained experience in a similar industry

What we offer you:

Competitive salary

Cafeteria

Laptop, telephone

Professional development opportunities, trainings

Long-term career opportunity

Good atmosphere, dynamic, friendly team

A family atmosphere embedded in a multinational environment

!!! Please apply for the role by sending your CV/application letter in English & Hungarian.

Gépész Tervezőmérnök

Ezek lesznek a feladataid, ha csatlakozol hozzánk:

Emelőberendezések, darupályák, tartószerkezetek gépészeti és acélszerkezeti tervezése (hatályos jogszabályoknak, szabványoknak megfelelve)

Tanácsadás a berendezések mechanikus alkatrészeivel és működésével kapcsolatban

Szükség esetén részvétel a helyszíni felmérésekben

Közreműködés, árajánlatok, költségvetések összeállításában

Környezetbarát és energiatakarékos megoldások beépítése

Együttműködés társosztályokkal projektekkel kapcsolatos, illetve termékekkel kapcsolatos minőségi és mennyiségi kérdésekben

Reklamációk rendezésének támogatása

Kapcsolattartás megrendelőkkel, alvállalkozókkal, gyártókkal, beszállítókkal

Amire szükséged lesz, hogy ebben a munkakörben megalapozd a sikered:

Felsőfokú műszaki végzettség (gépészmérnök)

3+ év hasonló munkakörben szerzett tapasztalat

Középszintű angol nyelvtudás

MS Office magabiztos használata

B kategóriás jogosítvány

Előny jelent, ha:

Multinacionális környezetben szereztél tapasztalatot

Ismered a következőket: AutoCAD, Vertex, NX, Axis

Erős projektszemléleted van

Hasonló iparágban szereztél tapasztalatot

Amit kínálunk számodra:

Versenyképes jövedelem

Cafetéria

Laptop, telefon

Szakmai fejlődési lehetőség, tréningek

Hosszú távú karrier lehetőség

Jó hangulatú, dinamikus, közvetlen csapat

Multinacionális környezetbe ágyazott családias légkör

A jelentkezésedkor kérjük, hogy magyar és angol nyelvű Önéletrajzot is csatolj.